Byť moderným psychológom pre mňa znamená
Vnímať človeka ako bytosť individuálne (zvnútra) a zároveň ako súčasť jeho fyzického, sociálneho a digitálneho prostredia (zvonku)
Využívať technológie na zlepšenie služieb poskytovaných klientovi a posilnenie účinku sedení v prípadoch, kde je to vhodné
Fungovať ako lokálny praktik-výskumník, teda byť zapojený do akademickej komunity a zakladať prax na súčasnom výskume
Integratívna psychoterapia a koučovanie je prístup, ktorý vyberá prvky z rôznych prístupov a na základe potrieb klienta ich kombinuje do celku, ktorý najlepšie odpovedá individualite klienta. Je to rešpektovanie emočno-racionálneho nastavenia a spôsobu fungovania človeka.
Ťažím najmä z nasledujúcich prístupov
Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT)
Prístup zameraný na riešenia
Ale tiež sa inšpirujem smermi ako
Gestalt terapia
Individuálna (Adlerovská) terapia
Na emócie zameraná terapia
Čas urobiť ďalší krok?
#NebudteNaToSami #PocuvamVas
Smútok, prázdno, úzkosť, bezcennosť, strata záujmu, osamelosť... majú tisíc podôb. Niekedy sa pýtame - ako napriek všetkému povedať životu áno?
Niekedy sa v živote chceme pohnúť ďalej, ale nevieme ako alebo kam. Rozmýšľame, že sme niečomu v našom živote doteraz nevenovali dostatok pozornosti. Alebo nás brzdia niektoré naše stránky a zvyky.
Vzťahy môžu byť náročné, komplikované, frustrujúce, ale aj veľmi vrúcne a odmeňujúce. Niekedy cítime potrebu sa v nich zorientovať a nájsť východiská.
Alebo sa možno len chcete porozprávať o témach, ktoré sú pre Vás citlivé či náročné. Možno prechádzate Vy alebo Váš život zmenami, či náročnými životnými udalosťami a hľadáte zdroj psychologickej podpory. Dôvody môžu byť rôzne a ja si rád vypočujem, s čím za mnou prichádzate práve Vy.
Jednou z prvých vecí, čo si človek pri hľadaní psychoterapeuta alebo kouča všimne je, že existujú rôzne prístupy, rôzne smery. Prirodzene sa objavuje otázka - Ktorý prístup je pre mňa ten správny? Začnete googliť aké prístupy existujú a v čom sa od seba líšia. Zistíte, že ich je veľa a nie je jednoduché sa v tom zorientovať. Preto Vás môže potešiť, že vedecké výskumy ukazujú, že všetky rozšírené a zaužívané prístupy fungujú rovnako dobre (Prečítajte si viac).
To znamená, že v tomto ohľade sa nemusíte obávať, že si vyberiete "zlý prístup". Ide hlavne o to, čo bude najviac vyhovovať Vám osobne. Dokonca by sa dalo povedať, že ešte viac ide o to, ako Vám bude vyhovovať daný psychológ po tej ľudskej stránke. Totiž ani dvaja psychológovia s rovnakým terapeutickým prístupom nebudú úplne rovnakí. Každý je ako človek iný a to sa prejavuje aj v sedeniach pri terapeutickej práci.
O rôznych prístupoch si môžete prečítať v článku z webu vhlave.sk - "Ako si nájsť správneho psychológa". Prípadne v článku z webu zdravie.sk "Ako si vybrať terapeuta a správny druh terapie? Radí psychológ" alebo z webu dusevnezdravie.sk "Psychoterapia". Všetky tri sú dobré.
Kam do tohto zaradiť Integratívny prístup? Integratívny prístup nie je jednotný. Každý psychoterapeut / kouč s týmto prístupom integruje (spája) svojim spôsobom a z iných zdrojov. Mojim hlavným zdrojom sú Terapia zameraná na riešenie a KBT a k tomu ostatné prístupy, ktoré hore na stránke spomínam. Integratívny prístup sa síce snaží byť flexibilný a prispôsobiť sa klientovi, ale to stále neznamená, že bude vyhovovať každému.
Síce myšlienkou integrácie je vyberať to najlepšie z rôznych prístupov, neznamená to, že tento prístup prevyšuje tie ostatné. Hoci ja osobne sa snažím, rovnako ako aj každý terapeut, rozvíjať svoj prístup a seba, aby som pomohol svojim klientom čo najviac. V rámci transparentnosti a korektnosti chcem upozorniť na výroky, že nejaký prístup je ten "najlepší" a najúčinnejší a "zaručené" Vám pomôže. Takýto štýl textu naznačuje zavádzanie a neprofesionálny prístup.
V končenom dôsledku zopakujem to, na čom záleží najviac - ako Vám bude vyhovovať daný psychológ po tej ľudskej stránke. To sa bohužiaľ dopredu nedá úplne zistiť, ale zo stránky a článkov alebo rozhovorov môžete získať nejaký dojem o danej osobe. Nezabúdajte, že ak Vám psychológ po pár sedeniach nebude vyhovovať, môžete ho kedykoľvek zmeniť. Dôležité je, aby pre Vás bolo prostredie na sedeniach bezpečným a podnetným prostredím. Pokojne sa rozhliadnite na mojej stránke a zvážte, či mi dáte príležitosť byť profesionálny sprievodcom Vašou cestou duševnej liečby či rozvoja. Viacej o mojom prístupe si môžete prečítať na TU.
Medzinárodná koučovská federácia (International Coaching Federation - ICF) definuje koučing ako partnerstvo s klientom na ceste myšlienkovým a tvorivým procesom, ktorý klienta inšpiruje k maximalizácii osobného a profesionálneho potenciálu. Účel koučingu je často o výkone, zlepšení, učení sa, alebo rozvoji v niektorej oblasti života.
Psychoterapia je podľa Americkej psychologickej asociácie (APA) liečba založená na spolupráci a vzťahu medzi človekom (klientom) a psychológom. Poskytuje podporujúce prostredie, ktoré človekovi umožňuje otvorene sa rozprávať s niekým, kto je neutrálny a nesúdi. Človek spolu so psychológom spolupracujú na objavovaní a zmene myšlienok a správania, ktoré mu bráni fungovať a cítiť sa dobre. Psychoterapia lieči nefunkčné emočné reakcie, spôsoby myslenia a vzorce správania sa. Pomáha človekovi prekonať tieto problémy a viesť šťastnejší, zdravší a produktívnejší život. Podľa potrieb človeka, psychoterapia pomáha uľaviť od problémov a príznakov, ale aj objavovať psychologické korene a skryté príčiny daných problémov a príznakov a tým u daného človeka podporiť fungovanie v živote a emočné uzdravovanie. V rámci psychoterapie človek získava vhľad do problému, možnosti jeho riešenia a tiež sa učí schopnostiam lepšie sa vyrovnávať s budúcimi výzvami v živote.
Ako z popisov vidíme, terapia a koučing sa prelínajú. Terapia je viacej orientovaná na obnovenie každodenného sociálneho a emočného fungovania. Koučing zase na rozvoj tohto fungovania, na jeho posunutie na ďalšiu úroveň. V oboch prípadoch sa môže jednať buď o jednu konkrétnu časť fungovania a prežívania, alebo o viac častí, alebo o fungovanie a prežívanie ako také, poňaté zoširoka a komplexne. To záleží od klienta, od jeho potrieb a cieľov.
Je v poriadku, ak si nie ste istý, čo presne potrebujete. Na úvodnom sedení sa o tom, čo potrebujete a či Vám to môžem poskytnúť porozprávame.
Definície v origináli:
ICF - The International Coaching Federation (v sekcii What is Coaching?)
Zaručené, sto-percentné metódy alebo spôsoby liečby psychického zdravia a posilovania psychického potenciálu neexistujú. Ak niekto takto opisuje svoje služby, je to zavádzajúce.
Žiadny liek, ani veľmi dobrý, nemá 100% účinnosť. Podobne aj psychoterapia a koučing nemusia vždy naplniť všetky ciele stanovené na začiatku. Keďže existuje množstvo veľmi odlišných problémov, rôznej závažnosti a pri rôznych okolnostiach, je veľmi náročné vyjadriť úspešnosť percentuálne jedným číslom. Podobne ako aj napríklad v medicíne je rozdiel či za lekárom idete s chronickou bolesťou chrbta alebo zlomením prstom. Úspešnosť liečby je v týchto dvoch prípadoch veľmi odlišná, pri zlomenom prste sú očakávania jasne priaznivé, pri chronickej bolesti je to zase otázne.
Avšak po niekoľkých dekádach psychologického výskumu a tisíckach klinických štúdií a ich analýz, panuje zhoda, že psychoterapia je efektívna na široké spektrum duševných problémov a väčšina klientov po nej opäť vie dobre fungovať v živote. Zhrnutie výskumu v angličtine nájdete v prehlásení Americkej Psychologickej Asociácie o efektivite psychoterapie (2012). Odhliadnuc od efektivity psychoterapie, ja osobne sa budem snažiť, aby Ste sa u mňa cítili bezpečne a aby naše stretnutia boli pre Vás užitočné.
Viac sa môžete dozvedieť aj v rozhovore Českej televize "Účinnost psychoterapie se vyrovná lékům. Pomoct může i při životním „záseku“, říká Tomáš Řiháček".
Vedecký výskum jedným grafom: V tomto obrázku nula znamená nízku efektivitu a jednotka veľmi vysokú. Farebné body predstavujú rôzne porovnania psychoterapie u dospelých s depresiou. Nás zaujíma stĺpec úplne vpravo, vyznačený červeným obdĺžnikom. Zelený bod v tomto stĺpci sa blíži hodnote 0,8 čo značí vysokú efektivitu terapie v porovnaní so skupinou ľudí, čo terapiu ešte neabsolvovali a čakajú na ňu (takzvaný "waiting list"). Výskum zahŕňal takmer 300 klinických štúdií (každá štúdia zahŕňa stovky ľudí, teda celkový počet sa pohybuje v stovkách tisíc).
Zdroj obrázku (v štúdii ako Fig.1): Munder, T., Flückiger, C., Leichsenring, F., Abbass, A. A., Hilsenroth, M. J., Luyten, P., Rabung, S., Steinert, C., & Wampold, B. E. (2019). Is psychotherapy effective? A re-analysis of treatments for depression. Epidemiology and Psychiatric Sciences, 28(03), 268–274. https://doi.org/10.1017/S2045796018000355
Online forma psychoterapie sa praktizuje a skúma od začiatku tohto milénia. Za tú dobu, aj kvôli COVIDu-19 prebehlo mnoho výskumov na desiatkach tisícoch účastníkoch. Ukázalo sa, že online formy psychoterapie pomáhajú ľuďom rovnako tak efektívne ako sedenia naživo. Je však nutné si zvážiť či Vám to bude vyhovovať. Viac sa o výhodách a nevýhodách online terapie môžete dočítať v článku na blogu.
Zdroje:
Batastini, A. B., Paprzycki, P., Jones, A. C. T., & MacLean, N. (2021). Are videoconferenced mental and behavioral health services just as good as in-person? A meta-analysis of a fast-growing practice. Clinical Psychology Review, 83, 101944. https://doi.org/10.1016/j.cpr.2020.101944
Carlbring, P., Andersson, G., Cuijpers, P., Riper, H., & Hedman-Lagerlöf, E. (2018). Internet-based vs. face-to-face cognitive behavior therapy for psychiatric and somatic disorders: An updated systematic review and meta-analysis. Cognitive Behaviour Therapy, 47(1), 1–18. https://doi.org/10.1080/16506073.2017.1401115
Dhillon, S., & Verma, G. (2022). Online Therapy and its Effectiveness in the Treatment of Mental Disorders. Indian Journal of Health & Wellbeing, 13(4), 554.
Sriati, A., Kurniawan, K., Senjaya, S., Khoirunnisa, K., Muslim, R. N. I., Putri, A. M., Aghnia, N., & Fitriani, N. (2023). The Effectiveness of Digital-Based Psychotherapy in Overcoming Psychological Problems in College Students During the COVID-19 Pandemic: A Scoping Review. Journal of Holistic Nursing, 089801012311629. https://doi.org/10.1177/08980101231162990
Podobne ako v medicíne pri liekoch, aj v psychoterapii sa niekedy môžu objaviť nežiaduce účinky. Toto platí všeobecne, pre všetky prístupy. Hoci informovanie klientov o možných nežiaducich účinkoch je zriedkavé, mala by to byť etická povinnosť.
Na začiatok je dôležité povedať, že rizikom sú aj neprimerané očakávania. Zmeny, najmä tie väčšie vyžadujú trpezlivosť, no predovšetkým ochotu investovať do starostlivosti o seba, do osobnostného rozvoja, do vášho duševného zdravia.
Nežiaduce účinky sú široký pojem. V širšom poňatí to sú akékoľvek potenciálne nežiadúce a nepriaznivé prežívanie v období terapie alebo po nej. V štúdii, kde skúmali takto definované nežiaduce účinky bez ohľadu na ich intenzitu (Strauss et al., 2021), 83.2% z 244 ľudí odpovedalo, že zažilo aspoň jeden nežiadúci účinok v období keď chodili na terapiu. Patrí sem napríklad vyplavovanie nepríjemných spomienok, viac stresu, prežívanie viac nepríjemných pocitov. Čo ešte sem patrí si môžete pozrieť v obrázku dole.
V užšom poňatí nežiadúce účinky chápeme ako “zreteľné zhoršenie symptómov spojené s poklesom subjektívne vnímanej pohody alebo vedúce k zníženiu schopnosti primerane sociálne fungovať v jednej či viacerých oblastiach života, ktoré sa objavujú v priebehu alebo ako následok psychoterapie” (Polákovská, 2018). Výskyt takto definovaných nežiadúcich účinkov v výskumy odhadujú v rozmedzí 5–10 %.
Terapia je určená aj na to, aby sa s týmito témami pracovalo a aby sa prípadné komplikácie prekonali. Nežiadúce účinky sa môžu prejaviť nie len na terapii, ale v akejkoľvek službe, ktorej základom je dôverná komunikácia a vzťah dvoch ľudí. Prvým krokom k práci s nežiadúcimi účinkami je ich zachytávanie a monitorovanie. Na to využívam systémy monitorovania priebehu terapie a zachytávania spätnej väzby. Viac si o nich môžete prečítať v sekcii “O mojom prístupe”. V prípade, že sa rozhodnete dať mi svoju dôveru, vynasnažím sa aby sme pri našej spolupráci nežiadúce účinky minimalizovali.
Na tému nežiadúcich účinkov tiež odporúčam odborný článok v češtine od expertov na túto tému priamo z Fakulty sociálnich studií Masarykovej Univerzity, na ktorej som študoval: Nežádoucí účinky psychoterapie - Lucia Polakovská, Zbyněk Vybíral (2018).
Vedecký výskum jedným grafom: V tomto obrázku vidíme výskyt nežiadúcich účinkov v širšom ponímaní, vyjadrený v percentách. Človek mohol uviesť viac ako jeden nežiadúci účinok, teda každý stĺpec môže mať hodnoty od 0% do 100%. Štúdia zahŕňa 330 ľudí.
Zdroj obrázku (v štúdii ako Figure 1): Pourová, M., Řiháček, T., Chvála, L., Vybíral, Z., & Boehnke, J. R. (2023). Negative effects during multicomponent group-based treatment: A multisite study. Psychotherapy Research, 33(3), 282–297. https://doi.org/10.1080/10503307.2022.2095237
Zdroje v texte:
Polákovská, L. (2018). Nežádoucí účinky psychoterapie. Psychoterapie, 2(12), 115–131. URL: https://journals.muni.cz/psychoterapie/article/view/10455/9432
Strauss, B., Gawlytta, R., Schleu, A., & Frenzl, D. (2021). Negative effects of psychotherapy: Estimating the prevalence in a random national sample. BJPsych Open, 7(6), e186. https://doi.org/10.1192/bjo.2021.1025
Psychoterapia je služba, ktorá vyžaduje dodržiavanie vysokých etických štandardov. Tieto štandardy, v respektíve princípy, sú spísané v kódexe. Etický kódex psychoterapeutov môžete nájsť na stránke Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti (SPS) na nasledujúcom odkaze: https://psychoterapeuti.org/sps/stranka/zdruzenie-eticky-kodex
Tento kódex je prevzatý z Európskej asociácie pre psychoterapiu / European Association for Psychotherapy (EAP) a jeho originál v anglickom jazyku nájdete na nasledujúcom odkaze: https://www.europsyche.org/quality-standards/eap-guidelines/statement-of-ethical-principles/
Viem sa s Vami dohodnúť na osobnom (naživo) sedení v Pondelok, Utorok a Piatok v rozmedzí 14:00 - 18:30. Online sedenia prebiehajú na základe individuálnej dohody, Stredu a Štvrtok od 9:00 do 18:30.
Telefonicky alebo emailom si dohodneme úvodnú konzultáciu. Tá prebieha osobne alebo online cez Google meets, rovnako ako aj všetky sedenia.
Úvodná konzultácia stojí 15€ a trvá 50 minút + 10 minút na oboznámenie s organizáciou našej spolupráce a s GDPR. Na úvodnej konzultácii si preberieme s čím za mnou prichádzate a aké sú vaše očakávania. Zhodnotíme či je terapia / koučing pre vás vhodným prostriedkom k vašim cieľom. Následné sedenia trvajú štandardne 50 minút, alebo 90 minút podľa dohody.
Frekvencia sedení záleží na dohode. Zvyčajne to býva 1x týždenne alebo 1x za dva týždne. Dĺžka terapie / koučingu je vysoko individuálna. Zvyčajná dĺžka je niekoľko mesiacov, ale pri rozsiahlejších, hlbších zmenách to môže byť viacej. Časté je, že na začiatku sa s klientom stretnem 5-10x raz týždenne a zvyšných zopár stretnutí je raz mesačne, prípadne podľa potreby. Celkovo to vyjde na zhruba 6-20 stretnutí.
V prípade záujmu o priebežné monitorovanie priebehu a pokrokov terapie / koučingu, pre Vás pripravím systém personalizovaných dotazníkov, ktoré pred vybranými sedeniami vyplníte. Tieto dotazníky boli špeciálne vyvinuté pre tieto účely. Je to dobrovoľné, ale odporúčané ako nástroj na skvalitnenie služby. Viac o meraní priebehu a pokroku v sekcii "O mojom prístupe".
Zhruba každých 5 sedení spolu zhodnotíme priebeh terapie / koučingu a rozhodneme sa či pokračovať a v akej frekvencií stretávania sa alebo skončiť. Cieľom tohto zhodnotenia je predchádzať zbytočnému predlžovaniu terapie / koučingu.
V prípade meškania nemôžem sedenie predĺžiť, preto odporúčam si nechať dostatok času na príchod, alebo nachystanie PC / notebooku - aby ste využili Váš čas sedenia v pokoji a naplno.
V prípade, že zrušíte sedenie neskôr ako 24h pred jeho termínom, si účtujem 50% z ceny sedenia. Ak sa bez ohlásenia nedostavíte, účtujem si 100% z ceny sedenia. Toto neplatí v prípade rozhovoru pri prechádzke ak je nepriaznivé počasie.
V súčasnosti pracujem s vekovou kategóriou nad 18 rokov.
Len psychiater - lekár môže predpisovať lieky a rozhodovať o nastavení liečby liekmi. Ja ako psychológ nemôžem predpisovať žiadne lieky, ani nerozhodujem o ich užívaní. V prípade potreby Vám odporučím návštevu psychiatra. Ak už lieky beriete, všetky zmeny ohľadne liečiv (zmenu dávok, vysadenie, zmenu lieku,...) je potrebné konzultovať so psychiatrom.
Zároveň môžete psychiatra vyhľadať kedykoľvek budete chcieť - NEpotrebujete doporučenie od psychológa, ani výmenný lístok od všeobecného lekára.
Dlhoročné a rozsiahly výskumy ukazujú, že kombinácia psychoterapie a farmakoterapie (liekov) má vyššiu účinnosť, ako samostatná liečba jedným, alebo druhým. Preto v prípade vážnejších stavov je najlepšie byť v starostlivosti oboch spolupracujúcich odborníkov súčasne. Na druhej strane mi záleží, aby klienti zbytočne nebrali lieky, ak to ich stav nevyžaduje.
Viac si môžete prečítať v článku na webe denníka Pravda "Psychoterapia a liečba liekmi idú ruka v ruke" a v článku z webu Televízie Markíza "Psychiater Ballx: Je problém nájsť psychiatra, ktorý ponúkne niečo iné ako lieky".
V tomto obrázku čierne body na pravo od deliacej čiary (bod nula) vyjadrujú výsledok výskumu v prospech kombinovanej terapie. Môžeme vidieť, že všetky čiastkové výsledky (štvorce a krúžky), aj celkový výsledok dole vyznačený červenou sú na pravo od bodu 0. Výskum zahŕňal 650 514 ľudí.
Zdroj obrázku (v štúdii ako Figure 4): Leichsenring, F., Steinert, C., Rabung, S., & Ioannidis, J. P. A. (2022). The efficacy of psychotherapies and pharmacotherapies for mental disorders in adults: An umbrella review and meta‐analytic evaluation of recent meta‐analyses. World Psychiatry, 21(1), 133–145. https://doi.org/10.1002/wps.20941
Ak potrebujete doklad o Vašom stave, napr. kvôli úradom a práci, musíte navštíviť klinického psychológa alebo psychiatra. Psychodiagnostiku a zápisy do zdravotnej dokumentácie teda NErobím. Psychické diagnózy však poznám (tak ako by mal mať každý psychoterapeut).
Ak máte ešte ďalšie otázky, skúste sa pozrieť či odpovede nenájdete v rozšírenej sekcii časté otázky.
V každom prípade mi môžete aj napísať / zavolať a spýtať sa priamo.
O mne - moja cesta psychológiou
Už od prvého ročníku môjho štúdia som ašpiroval sa raz stať psychoterapeutom a koučom, pomáhať ľuďom pokračovať, napredovať, nevzdávať sa v ich životnej ceste. Či už to znamená obnoviť ich schopnosť fungovať v každodennom živote, alebo skúmať a hľadať nové životné vyhliadky, alebo čokoľvek iné, čo nám život prináša.
Pre pokračovanie rozkliknite
Bakalára som získal na Univerzite Komenského v Bratislave na Filozofickej fakulte. Následne som v magisterskom štúdiu pokračoval v Brne na Masarykovej Univerzite na Fakulte sociálních studií. Obe moje záverečné práce súviseli s technológiou. Bakalárska bola o smartfónovej aplikácii merajúce vybrané črty v našom prežívaní a magisterská o systémoch merajúcich výsledky a priebeh psychoterapie. Výsledky z týchto výskumov využívam aj priamo v praxi a plánujem sa im venovať aj vo svojich budúcich výskumných aktivitách. Toto prepojenie praxe a výskumu je pre mňa dôležité z hľadiska priebežného zlepšovanie služieb, ktoré chcem ľuďom poskytovať.
Popri štúdiu som sa zúčastnil mnohých vzdelávacích podujatí (konferencie, kongresy, workshopy, kurzy, letné školy...) a pamätné sú pre mňa najmä tie medzinárodného charakteru ako napríklad 33. Kongres Európskej federácia asociácii študentov psychológie v Dánsku v roku 2019.
Vo vzdelávaní pokračujem aj naďalej, rozširujem a prehlbujem svoje kompetencie a repertoár techník a nástrojov pre prácu s klientmi. Nie je to pre mňa len o vzdelávaní, ale aj o inšpirácii a vzájomnej podpore kolegov psychológov a ostatných pomáhajúcich profesií. V súčasnosti sa vzdelávam v dlhodobom komplexnom výcviku KBT a zároveň pracujem na splnení požiadaviek pre medzinárodnú koučovskú certifikáciu International Coaching Federation (ICF).
Pre pokračovanie rozkliknite
Neodlúčitelnou súčasťou mojej cesty psychológa je aj filozofia. Najmä tá, ktorá sa zaoberá miestom človeka vo tomto svete a spôsobov objavovania sveta. Antická filozofia Stoikov ako Marcus Aurélius má aj priame presahy do mojej praxe, pretože z nej KBT silno čerpá. Psychológia a filozofia sú aj mojimi vnútornými osobnými zdrojmi pre život a empatický záujem o druhých. K tomu u mňa patrí aj rešpekt k všetkým prejavom života, za ktorými je láska. Preto chcem aby 🏳🌈LGBTI+ ľudia🏳🌈 týmto vedeli, že sú u mňa vítaní.
Mimo psychológie a vedy sa vášnivo venujem hudbe ako bubeník a objavujem emócie a myšlienky v pesničkách a rytmoch. 🤘
Prax
2023, od septembra, Adeli Centrum Piešťany, konzultácie a podpora pre klientov centra
2023, vlastná prax, Bratislava
2020, zima - 2021, jar, Prax ako Terénny sociálny pracovník pre okres Piešťany, Hlohovec, Trenčín
2020, október-november, Poradca na chate na IPčko.sk - internetová poradňa pre mladých
2020, leto, Prax na Psychiatrickom oddelení na Fakultnej Nemocnici v Trnave
2020, jar, Prax na Psychiatrickej ambulancii v Trenčíne
2019, zima, Prax v CPPPaP Bratislava 2
2019, jar, Člen klinického tímu dobrovoľníckeho projektu SPOLU v Diecéznej charite Brno (CELZUS)
2017, leto, Prax v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Psychiatrickom oddelení
Vzdelanie
Prebiehajúci výcvik v KBT v ABC Inštitúte pre výcvik v kognitívno behaviorálnej terapii (https://kbt.sk/)
2023, Certifikácia na PCIC - Professional Certified Integrative Coach po absolvovaní kurzu Integratívny koučing a kľúčové kompetencie a záverečnej skúšky, kurz je certifikovaný International Coaching Federation (ICF) - Medzinárodnou koučovskou federáciou (SK pobočka), pod vedením PCC kouča Dalibora Bednářika
2022, Mgr. v obore psychológia, Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií, Katedra psychologie - https://pravydiplom.cz/diplom/kqakkn
2018, Bc. v obore psychológia, Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta, Katedra psychológie
2018, Vzdelávací program Základy krizové intervence tváří v tvář, lektorky: Mgr. Vendula Kolářová, MUDr. Gabriela Šivicová, Mgr. et Mgr. Lucie Husován; akreditácia programu MPSV ČR: č. 2015-0909-PC/SP/VP/PP/
2017, Letná škola adlerovskej psychológie - 12. ročník: Konštrukcia nádeje ako jadra optimizmu, lektor Marina Bluvshtein, PhD.
2016, 2-týždenná letná škola International Committee of Adlerian Summer Schools and Institutes (ICASSI) – kurzy:
Managing life transitions (10h), lektorka M.S.W., M.Ed. Marion Balla, psychoterapeutka
Spirituality and Adlerian psychology (10h), lektor Richard E. Watts, PhD., profesor na Texaskej štátnej univerzite
Adler, life Tasks and „The Crucial C´s“ (20h), lektorka Betty Lou Bettner, PhD., psychoterapeutka
2015, Workshop Muzikoterapia a psychodráma v adleriánskej psychoterapii, lektor M.S.W., M.Ed. Jonathan Sperry, PhD.
Cenník a kontakt
Moje služby, ktoré tu ponúkam a poskytujem sú definované podľa zoznamu odporúčaných označení živností Ministerstva vnútra ako "Konzultačné, poradenské, tréningové a koučovacie služby v oblasti rozvoja ľudských zdrojov" a "Poradenská činnosť v oblasti rozvoja osobnosti".
Pracujem na priamu platbu a nie som v systéme zdravotných poisťovní
Úvodná konzultácia 50 minút - 20€
Individuálne sedenie 50 minút - 45€
Individuálne sedenie 100 minút - 80€
Rozhovor vonku / pri prechádzke 50 minút - 50€
v závislosti od počasia, v lokalite Sade Janka Kráľa alebo Horského parku
Sedenia poskytujem osobne aj online
Po absolvovaní piatich sedení získate zľavu 10% na všetky budúce sedenia
Platby sú možné prevodom na účet alebo v hotovosti
Cenník aktuálny ku dňu 2.1.2024
Pre VŠ študentov - Individuálne sedenie 50 minút - 34€ (25% zľava)
Kontaktovať ma môžete aj cez Facebook /Messenger alebo Whatsapp
📧 psychologvetrik@gmail.com
Odpovedám zvyčajne do 48h
📞 +421 905 405 194
Prosím volajte od Pondelka do Piatku v časoch od 9:00 do 18:00
Počas sedenia mám mobil stíšený, ale potom zavolám naspäť
📍Terapeuticko-konzultačný coworking Gajova
Gajova 7, Bratislava, PSČ 811 09
MHD zastávka Šafárikove námestie električkou (linky 1, 3, 4), prípadne autobusom (linky 29, 50, 70)
Parkovanie
v podzemných garážach Eurovei - Pracovné dni 3 hodiny ZDARMA (5min pešo)
alebo v uliciach - parkovací lístok cez systém PAAS
Bankové spojenie - mBank
SK68 8360 5207 0042 0830 0297
Pracujem v priestoroch Terapeuticko-konzultačného coworkingu Gajova (Link na FB stránku) na Gajovej 7 pri Šafaríkovom námestí a Modrom kostolíku.